Boy Uzatmak ve Boy Kısalığı Tedavisi

Kasım 8, 2019 825 1 4

Boy kısalığı veya istenilen boyda olmamak insanlarda özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Aynı şekilde göreceli olarak güzellik ölçütü olarak da görülebilmektedir. Hem sağlıklı bir vücuda sahip olmak, hem kilomuzu kaldırmak, hem de daha güzel görünmek için ideal boyda olmak gerekir. Peki boy nasıl uzatılabilir? Çocuklarımızın boyunu uzatmak için neler yapabiliriz? İleri yaşlarda tedavi var mıdır?

Boy Ne Zaman Kısa Kabul Edilir?

140 cm. altı boylar cücelik olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra ırksal ve cinsi değişikliklerde boy kabullerini değiştirir. Ancak Türkiye’de kadınlarda 150-155 cm. altı, erkeklerde ise 160 cm altı kısa boy olarak kabul edilir.

Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar?

Boy ergenlik sonuna kadar uzamaktadır. Kız çocuklarda 12 – 14 yaş arası, erkek çocuklarda 14-16 yaş arasında hızlı boy artışları görülür ancak bu yıllardan sonra ya çok yavaşlar ya da tamamen durur. Ancak bu tamamen ergenlikle alakalıdır. Bir kız çocuğu ergenliğe 14 yaşında girerse, 16 yaşına kadar boyu uzayabilir. Ancak ergenlik sonunda salgılanan cinsi hormonlar, boy uzamasını durdurucu etki yapmaktadır.

Hangi Besinler Boy Uzatır?

Süt ve süt ürünleri, yumurta, kalsiyum ve D vitamini boy uzaması için son derece ÖNEMLİ besinlerdir.

Spor Yapmak Boy Uzatır Mı?

Basketbol, jimnastik (yoga,plates vb.), yüzme gibi sporlar boy uzamasına pozitif etki yapmaktadır. Bu sporlar sırasında kaslar kemikleri çekerek uzatır ve bu da boyu uzatmaktadır.

Ancak!

Ağırlık çalışmak ve futbol oynamak boy uzamasını negatif yönde etkilemektedir.

Boy Kısalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda, hormon eksikliğinin giderilmesi için boy uzatıcı ilaçlar doktor tarafından verilir ancak bunlarda kısıtlıdır ve bir kaç cm. ancak uzatır. İlaçların haricinde;

Cerrahi yöntemler vardır. Cerrahi yöntemler, kemiğin içine ya da dışına olmak üzere, 3, 6 veya 12 ay süreyle uygulanacak olarak yapılmaktadır. Cerrahi olarak takılan cihazlar bu sürenin sonunda çıkarılır ve hastanın boyu kişiden kişiye değişerek uzar.

Boy Uzatma Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Aşırı cücelik veya cücelikte olan çocuklarda ve toplum boy standartının altında olan bireylerde uygulanabilir. Estetik amaçların dışında yaşam konforu gözetilerek yapılır. Örneğin, kişinin lavabolara erişememesi ya da araçlara binerken zorluk yaşaması gibi nedenler göz önünde bulundurulur. Psikolojik olarak boy kısalığının ruhsal problemler yarattığı tespit edilirse de bu ameliyat uygulanabilir.

Boy Uzatma Ameliyatı Boyu Ne Kadar Uzatır?

Boy uzatma ameliyatı 1 senelik süreçte yaklaşık 17-20 cm. civarında boy uzatabilmektedir. Tabii yalnızca kemikler değil, sinirler, kaslar ve damarlarda uzadığından sürekli olarak doktor kontrolünde yürütülmesi gereken ve fizyoterapi uygulanarak bitirilen bir süreçtir.

Tags: basketbol boy uzatır mı, boy nasıl uzatılır, boy uzatan besinler, boy uzatan sporlar, boy uzatmak için ne yapmalıyım Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Yorumlar
  1. -

    çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canlı bahis siteleri