Bulut İhalesinden Dolayı Pentagonun Başı Amazonla Dertte

Kasım 19, 2019 813 0 -1

 ABD teknoloji devi Amazon şirketinin, Pentagonu (ABD Savunma Bakanlığını), Savunma Altyapısı Ortak Girişimi (JEDİ) olarak bilinen “bulut” ihalesini  hatalarla dolu ve taraflı bir değerlendirmeyle Microsoft şirketine verdiği sebebiyle mahkemeye vereceğini açıkladı.

pentagon ile ilgili görsel sonucu

 

Şirketin yaptığı açıklamada, “JEDİ değerlendirme sürecinde birçok kısmında önemli eksiklikler, hatalar ve açık bir şekilde taraflı bir ihale süreci devam ediyor. Bu konuların düzeltilmesi ve incelenmesi önemlidir.” ifadelerine yer verildi.

Amazon’un 10 milyar doları aşan bulut projesi kapsamında olağan dışı bir şekilde tecrübeli ve ABD ordusunun ulusal  güvenlik teknolojisini temin etmeye yetenekli olduğu bildirilen açıklamada, “Hükümet ve seçilmiş liderler, alım ihalelerini siyasi etkiden ayrı olarak taraf tutmadan yönetmesinin, devletimiz açısından önemli olduğuna inanıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Pentagon, bu süreçle ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

PENTAGON’UN 10 MİLYAR DOLARI AŞAN JEDİ İHALESİ MİCROSOFT’TA KALDI

ABD Başkanı Donald Trump ve Amazon’un Ceo’su Jeff Bezos arasındaki uyuşmazlık, uzun bir zaman  ülkede gündemde yer aldı.

Amazon’un bu bildiriyle, Trump’ın Amazon’un karşısında ihaleye müdahale ettiğini ima ettiği belirtiliyor.

Pentagon’un 10 milyar doları aşan JEDİ ihalesi, ekim ayında yazılım devi Microsoft tarafından kazanılmıştı.  Savunma bakanlığının gizli dosyalarını da içeren tüm dataların kurulması planlanan bulut sistemine aktarılmasını da içeren dev proje ortalama 10 yılda tamamlanması planlanıyor.

İhale için iki dev şirket arasında son iki sene büyük bir rekabet yaşanıyor fakat Amazonun kazanması daha yüksek ihtimal olarak bakılıyordu. Amazon’un ihaleye dahil olması, rakipler şirketler kadar  Donald Trump tarafından ilgiyle takip ediliyordu.

Tags: abd, amazon, bulut, cloude, pentagon, trump, usa Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canlı bahis siteleri