İletişimde Ülkemizi Gururlandıran Bilim Adamı : Erdal ARIKAN Ve 5G Teknolojisi

Kasım 15, 2019 383 0 6

Bilkent Üniversitesi Öğretim Elemanlarından Prof. Dr. Erdal ARIKAN 5G teknolojisinin temelleri sayılabilecek kutupsal kodları yazdı. İletişim dünyasında hızlı bir şekilde gelişen teknolojilerle ilgili olarak yayımlanan makalesinde daha sağlıklı ve verimli bir şekilde 5G teknolojinin hayata  geçirilebileceğini belirten Prof. Dr. ERDAL ARIKAN kutupsal kodların bir dönüm noktası olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası bilim dünyasında yayımlanan  bir makaleye göre ABD ve ÇİN arasında yaşanan 5G savaşları bir üst seviyeye çıktı. Siyasal ve ekonomik yaptırımlarında devreye girmesiyle kutuplar iyice ayrıştı. Sarah Krouse, Josh Chin ve Dan Strumpf tarafından yayımlanan makalede 5G teknolojisi Bilkent Üniversitesinde görevli Prof. Dr. Erdal ARIKAN tarafından geliştiren kutupsal kodlar sayesinde güvenli hale getirilebilir.

Prof. Dr. Erdal ARIKAN’ın yazdığı kutupsal kodlar sayesinde iletişimde oluşan hataların sıfıra indirgenmesi bekleniyor. Uluslar arası bilim dünyasından uzmanların açıklamalarına göre kutupsal kodlar sayesinde veri akışı daha verimli hale gelecek ve veri kaybı azalacak. Bilginin kablosuz ve kablolu veri transferi yöntemlerinden, çevresel faktörlerin sinyallere eklenmesiyle ortaya çıkan gürültü ve veri kirliliğinin sıfıra indirgenerek temiz bir haberleşme imkanı hedefleniyor.

Karmaşık olmayan yapısı sebebiyle nesnelerin nesneler arası iletişim ve büyük sistemlerle kurulan bağlantı ağı olarak belirtilen maddelerin interneti  ve 5G teknolojilerinde de kutupsal kodlar kullanılacak.

veri iletiminde en kısa sürede ve en sade yöntem olarak karşımıza çıkan kutupsal kodlar ilerleyen süreçte 5G ye uygun bütün cihazlarda kullanılması bekleniyor.

 

 

 

 

 

Tags: 5g, abd, apple, china, huawei, kod, kutupsal, prc, usa Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canlı bahis siteleri